Cviky na trampolíně

Co obnáší cvičení na trampolíně? 

Na trampolínu prach jistě nesedne. Potom, co se objevila na zahradách a v dětských pokojíčcích, kde měla hlavní úkol pobavit ratolesti, si prorazila cestu do fitness center, kde plní hlavní roli cvičící pomůcky. Cvičení na trampolíně je zábavné, efektivní a zdraví prospěšné. Jak lze na trampolíně cvičit? Doporučení i popis jednotlivých cviků najdete v článku níže. Podle toho si můžete zacvičit sami doma nebo alespoň zjistit, co vás na lekci jumpingu ve fitness centru čeká a nemine.

Rozcvička 

I před cvičením na trampolíně je potřeba se pořádně rozcvičit. Rozcvička probíhá formou hlubokého dýchání a pohupování se na trampolíně. Někteří si již při rozcvičce uvědomí, jak těžké bude na trampolíně udržet balanc. Protáhněte ruce i záda, s cvičením začněte až rozehřátí.

Cviky

Co se cviků týče, je jich celá řada. Jejich základem je poskakování, jehož tempo budete měnit v závislosti na cviku, který provádíte. Na trampolíně lze běhat, na místě poskakovat, přenášet váhu z jedné nohy na druhou, oblíbené je i twistování, zakopávání, skákání snožmo, rotace a jiné, ne méně účinné cviky. Důležité je mít u všeho rovná záda, stažené břicho a ramena hezky od sebe.

Běh na místě – ruce dejte do pozice běžce a začněte běhat. Že je to mnohem zábavnější než klasický běh? Dálkový rekord sice nezlomíte, avšak oproti klasickému běhání ušetříte klouby a kosti. Běh na trampolíně posiluje celé tělo. Možná si to ani neuvědomujete, ale po celou dobu, co držíte balanc, vaše svaly pracují.

Lifting – lifting je podobný běhu na místě. Opět si můžete dát ruce do pozice běžce nebo je založit v bok. Při běhu však nedošlapujeme na paty, nýbrž používáme jen špičky chodidel. Tento cvik krásně posílí lýtka.

Twistování – tento cvik se zaměřuje na posílení břicha, twistujete(otáčíte) pouze dolní částí těla ze stranu na stranu, přitom ruce jdou buď na opačnou stranu co spodní část těla, můžete si je dát i v bok.

Skákání snožmo – skákání snožmo lze považovat za základní cvik na trampolíně. Obvykle se jím začíná nebo tento cvik slouží jako přechod k dalšímu cviku. Skákat snožmo lze v různém tempu, a proto má tento cvik více podob.

Vykopávání – při poskakování na trampolíně lze i střídavě vykopávat levou a pravou nohou a to buď dopředu a dozadu nebo do stran.

Přenášení váhy z jedné nohy na druhou – cvik je velice častý, jednoduše přenášíte váhu z jedné nohy na druhou a to buď do stran nebo dopředu a dozadu. Vždy je jedna noha zatížená, druhá uvolněná.

Balanc, to je oč tu běží!

Možná vám předchozí cviky připadali dosti podobné jako z hodiny aerobiku. Jedná se o základní cviky jumpingu, které trenéři nejrůzněji pozmění a doplní. A ano, opravdu je většina těchto cviků převzata z jiných sportovních odvětví. Už jste někdy běhali, tancovali, dřepovali a twistovali na jednom cvičícím prvku? Jen trampolína může být tak efektivní. Balanc, o který se na trampolíně neustále pokoušíte zpevní celé vaše tělo. Pro jeho lepší udržení lze pořídit trampolínu s madlem.

Finální protažení 

Po rytmickém cvičení by nakonec mělo přijít i pozvolné uvolnění, kdy jen s malou námahou poskakujete na trampolíně a zhluboka dýcháte. Cítíte, jak se zpomaluje váš tep? Na závěr vaše tělo pořádně protáhněte, jen tak bude připraveno na další hodinu jumpingu!