Vypadá to, že se zrodil nový fenomén. Na zahrádkách ve městech i na vesnicích, u chalup, na dětských hřištích i před budovami škol se jako houby po dešti množí trampolíny. A přibývá jich doslova raketovou rychlostí. Radost z tohoto unikátního pohybu je zkrátka nesmírně přitažlivá, a šíří se jako lavina.
Zapuštěná trampolína není jen pro děti
Již dávno neplatí, že by se jednalo o zábavu určenou po nejmenší. Jen tak si zaskákat chodí lidé nejrůznějšího věku, profese i hmotnosti. Cílem je pobavit se, odreagovat, odpočinout si od stresu a v neposlední řadě zajímavým a atraktivním způsobem trochu zhubnout. Pokud vy sami ještě neskáčete, pak jistě ve svém okolí určitě znáte někoho, kdo se tomuto znovuobjevenému sportu začal věnovat. Zatímco ještě před deseti lety představovala trampolína jakýsi módní výstřelek, dnes už není žádná hanba přiznat se k tomu, že svůj volný čas rádi trávíte právě skákáním. Ba dokonce vám ostatní možná budou trochu – nebo dokonce hodně – závidět! Jestli nemáte trampolínu vlastní, pak můžete navštívit některou z vybavených tělocvičen, které rovněž přibývají obrovským tempem. A pro majitele zahrad jako by se trampolína stala pomalu povinnou výbavou.
Nemusí být jenom klasická
Klasické trampolíny si většina z nás představí v podobě kruhové nadzemní konstrukce o různém průměru. Tento typ skutečně zatím převládá a je mezi zákazníky nejoblíbenější. Nicméně jak už to bývá, výrobci a obchodníci nešetří kreativitou a předhánějí se v tom, kdo uvede na trh zajímavější novinku či vylepšení. Nedávno jsme se tak mohli seznámit s vynikajícím nápadem, který se zcela právem začal s oblibou šířit mezi veřejností. Jde o trampolíny zapouštěné v zemi. A jejich nabídka není rozhodně nijak úzká. Vybírat můžete z produktů o různé velikosti (respektive průměru), barvy i dalších prvků. Stejně tak cenové rozpětí je velmi variabilní a zcela jistě uspokojí každého, ať už zákazníky s omezenějším rozpočtem, tak náročné sportovce hledající špičkovou kvalitu od patentového výrobce.
Obavám z pádu odzvonilo
Výhody trampolín zapuštěných do země jsou patrné na první pohled. Jestli jste se až dosud při skákání na klasické trampolíně báli trochu se „odvázat“, abyste omylem nedoskočili o kus vedle a nespadli na zem (což je také důvod, proč bývají trampolíny s větším průměrem standardně vybaveny ochrannými sítěmi), pak na zapuštěných trampolínách tyto obav můžete pustit z hlavy. Pád z výšky zde skutečně nehrozí, a už jen tento holý fakt činí ze skákání na tomto typu trampolín úžasnou zábavu.
Ale nabízejí se i výhody čistě praktického rázu – tak například to, že trampolína v úrovni terénu není na první pohled na zahradě vidět, a neruší tak celkovou kompozici. Přiznejme si, že tak velký a výrazný prvek, jakým trampolína je, nelze jen tak přehlédnout, a zvláště na zahradách o menší výměře nepůsobí obvykle příliš estetickým dojmem. Pokud si zakládáte na tom, aby vaše zahrádka byla pěkně upravená, jistě nestojíte o to, aby její vzhled kazila masivní kovová konstrukce. Jestli si však i přesto neradi upřete požitek ze skákání, pak zapuštěná trampolína představuje ideální řešení! Jediná nevýhoda, kterou snad lze v souvislosti se zapuštěnými trampolínami jmenovat, je jejich relativně náročná instalace. Je totiž nezbytné, aby pod trampolínou byla vykopaná jáma hluboká nejméně 75 cm (záleží na průměru trampolíny). Za tímto účelem si lidé obvykle najímají profesionální řemeslníky, pokud si však věříte, vše lze bez potíží zvládnout i svépomocí na základě přiložených návodů.
Přejeme hezkou zábavu s vaší novou trampolínou!