Skákání na trampolíně vede k hubnutí, kráse i mládnutí. Chcete si zadovádět se svými dětmi a ještě při tom hubnout a posilovat své zdraví? Skákejte na trampolíně!
Při jumpingu – jak se tomuhle sportu říká – určitě nebudete namáhat třeba záda jako při aerobicu, či si nebudete zatěžovat klouby jako při běhání, protože nedochází k žádným tvrdým nárazům. Ne nadarmo proto odborné studie uvádějí, že skákání na trampolíně patří mezi jedny z nejzdravějších pohybů.
Stačí deset minut denně
K čemu skákání na trampolíně přispívá? Budete se divit, ale stačí si jen deset minut denně zadovádět a pro své zdraví děláte víc než při mnoha jiných sportech.
Posuďte sami. Skákáním se:
- Zpevňují svaly
- Zpevňují se i kosti, čímž se předchází osteoporóze
- Posilují svaly pánevního dna a hluboké břišní a zádové svaly
- Zlepšuje rovnováha
- Posiluje i srdce a plíce
- Napomáhá snižování cholesterolu i krevního tlaku
- Podporuje lymfatický systém
- Pročišťuje organismus
- Zlepší psychická kondice
- Odstraňuje napětí
- Zmírňuje únava
- Zpomaluje stárnutí
- Podporuje dobrá nálada
Skákejte bosí a po jednom
Cvičit na trampolíně můžou všichni napříč věkem. Děti, jejich rodiče, i prarodiče. Jen je důležité při tom dodržovat pár základních zásad. Například z důvodu bezpečnosti skákat na boso, při pravidelném jumpingu zvýšit příjem tekutin – nejlépe vody bez bublin.
Před cvičením byste také měli zařadit několik drobných cviků na zahřátí a po jumpingu se pořádně protáhnout. Aby se předcházelo zraněním, je rovněž důležité skákat po jednom.
Účinnější než běhání
A jak vlastně na trampolíně cvičit? Ze všeho nejdůležitější je udržet balanc a rovnováhu. Když tohle zvládnete, můžete například skákat snožmo, ze strany na stranu, běhat, zakopávat nohy, skákat nůžky či panáka.
Věřte, že pokud cviky budete provádět poctivě, pořádně se zapotíte. Ne nadarmo proto specialisté uvádějí, že skákáním na trampolíně spotřebujete až o patnáct procent víc energie než třeba při běhání.