Pokud jste se v posledních letech měli možnost nahlédnout do nejrůznějších českých zahrádek (což vlastně není nic příliš složitého – stačí se projít po ulici a být trochu všímavější), možná jste zaznamenali stále výraznější fenomén: jako houby po dešti se zde množí trampolíny. Velké i malé, s ochrannou sítí nebo bez ní, modré nebo červené, klasické či zapuštěné do země… ale netýká se to jenom soukromých zahrad, takovou trampolínu můžete koneckonců stále častěji spatřit i na veřejných, prostranstvích, jakou jsou obecní nebo školní hřiště. Na těchto místech jsou pak trampolíny hojně využívané celými houfy dětských návštěvníků. Abychom však byli přesní – přiznejme si, i my dospělí se přece občas necháme přemluvit a zkusíme si trochu „poskočit“…
Při skákání pozor na zranění
Oblíbená kratochvíle, při které se báječně pobavíme a navíc uvolníme a posílíme svaly, si nachází čím dál více zájemců z řad dětí i jejich rodičů, takže vznikají dokonce specializované kurzy skákání na trampolínách, navštěvované skupinami nadšenců. Není tedy divu, že zájem o trampolíny roste a s oblibou si je pořizujeme na své zahrádky.
Primárně jsou však trampolíny samozřejmě určeny pro děti a jako rodiče tedy cítíme určitou zodpovědnost při výběru. Investice do trampolíny totiž není obvykle nijak zanedbatelná, a protože většina z nás chce pro své děti to nejlepší, stojíme před volbou, jaký typ trampolíny je pro ně ten správný. Na prvním místě by v tomto případě rozhodně neměla být cena, ale hledisko bezpečnosti. Ačkoliv i trampolíny lze sehnat levně a se slevou, odborníci důrazně doporučují v tomto případě přihlížet raději k ochraně před potenciálními úrazy a nepodceňovat hrozící nebezpečí. Bohužel, tak zábavný sport jako skákání na trampolíně v sobě ukrývá mnoho rizik, mezi nimiž figurují pády na tvrdou zem. Předcházet jim snadno můžeme použitím bezpečnostní ochranné sítě, kterou lze sehnat buď jako součást vlastní trampolíny, nebo ji můžeme dokoupit dodatečně. U malých trampolín s průměrem méně než 1 m není ochranná síť standardní součástí (omezuje totiž pohyb rukama do stran), u velkých trampolín, kam se vejde třeba několik dětí najednou, by však měla představovat naprostou samozřejmost.
Trampolína bez sítě? Raději ne
Pokud již vlastníte trampolínu, která však není tímto bezpečnostním prvkem vybavena, bylo by vhodné začít uvažovat o jejím dokoupení. Ochranná síť na trampolínu je k dostání ve většině velkoprodejen se sportovním zbožím, stejně jako na internetu. Zde je navíc výběr mimořádně široký díky pestré nabídce specializovaných serverů, které se mnohdy zaměřují třeba právě jen na trampolíny. Ochranné sítě se dodávají v různých obvodových rozměrech, nejčastější je ochranná síť 305 pro středně velké trampolíny. Nicméně na trhu existují sítě pro všechny dostupné obvodové rozměry základní konstrukce, nemusíte se tedy bát, že byste z tohoto hlediska neuspěli při nákupu.
Nejlevnější ochranné sítě na trampolínu seženete obvykle po skončení „skákací“ sezony, tedy zpravidla na podzim, kdy počasí přestává dovolovat dlouhodobější pobyt venku. Protože však léto právě začíná, neměla by v něm chybět dětská trampolína se sítí už teď. Neváhejte tedy a udělejte radost svým dětem, potažmo i sobě!aa