Příslušenství k trampolínám

Na první pohled by se mohlo zdát, že trampolína sama o sobě už žádné další příslušenství nepotřebuje. Stačí, když máme kam skákat, a o zábavu je postaráno…. Nebo ne? Co takhle nějaké náhradní díly, ochranné a bezpečnostní prvky nebo další produkty, které lze fakultativně dokoupit? Pokud máte na zahradě trampolínu, pak byste měli rozhodně zbystřit. Existuje totiž široký sortiment „trampolínového příslušenství“, o který by měl každý majitel trampolíny přinejmenším vědět.

Nikdy nevíte, kdy se bude hodit

Trampolína platí za sportovní náčiní, které při pravidelném používání dostává pořádně zabrat. I přes odolnou a bytelnou kovovou konstrukci a mimořádně pevný textilní potah proto rozhodně nelze spoléhat na to, že by životnost trampolín byla neomezená. Uživatel sice může (respektive musí) dodržovat veškerá bezpečnostní zásady, především nepřekračovat maximální povolenou nosnost nebo počet osob, které na trampolíně v jeden okamžik skáčou, nicméně se dříve či později se obvykle nějakým způsobem poškodí nebo opotřebuje i ta nejkvalitnější trampolína. Pro takové případy je dobré být připraven, aby pak bylo v případě potřeby možné okamžitě vyměnit či opravit poškozené součásti a moci co nejdříve začít opět skákat.

Žebříky i kotvící sady

Příslušenství k trampolínám můžeme rozdělit do dvou kategorií – jednak to jsou doplňkové produkty, které nejsou pro bezpečný provoz trampolíny nezbytně nutné, a poté náhradní díly, které je třeba udržovat vždy v optimálním stavu a mít je připravené pro případ nutnosti.
První skupina výrobků zahrnuje například žebříky k trampolínám. Čím větší průměr skákací plochy trampolíny, tím je trampolína umístěna výš nad zemí, aby se skákající při dopadu nedotýkal země, protože potah se propadá hlouběji. Vylézt na vysokou trampolínu tak může být třeba pro malé děti obtížnější. Ne každý výrobce však dodává žebříky jako standardní součást běžného balení. V různých internetových obchodech však je možné si žebříky o různé výšce libovolně dokoupit.

Pokud rádi skáčete za každého počasí, a to i za silného větru, možná se vám budou hodit speciální kotvící sady. Umožňují trampolínu bytelněji upevnit v zemi a zabránit tak riziku jejímu převážení. K tomu může koneckonců nedopatřením dojít i při nevhodném jednostranném zatížení, pokud se skákající osoba pohybuje pouze na jedné straně odrazové plochy.

Bezpečnost především

Každá trampolína dodávaná na trh musí ze zákona splňovat stanovená bezpečnostní kritéria. To však neznamená, že si zákazník nemůže bezpečnost své trampolíny ještě zvýšit, má-li pocit, že je to nezbytné. Pro takové účely jsou na trhu k dispozici třeba ochranné sítě, sloužící k tomu, aby skákající osoba nedopatřením nevypadla z prostoru trampolíny na zem. U trampolín s průměrem větším než jeden metr by měla být přítomnost ochranné sítě naprostou samozřejmostí.

Bezpečnost, byť z trochu jiného hlediska, pomohou zajistit také produkty určené k ochraně samotné trampolíny, a to zejména před různými povětrnostními vlivy. Pokud je trampolína celoročně umístěna venku, snadno vlivem klimatických jevů může postupně zreznout nebo se rychleji opotřebovat. Jestli nemáte k dispozici vhodné prostory, kam trampolínu uschovat během chladnější části roku, pak zvažte, zda by se vám nevyplatila investice do ochranných krytů či krycích plachet (na skákací plochu i pružiny). Pomohou výrazně prodloužit životnost trampolíny.

Náhradní díly k trampolínám

Nejen majitelé automobilů jsou seznámeni s tím, že na trhu je k dostání široký výběr náhradních dílů. Stejně tak to platí i pro trampolíny. U většiny z nich například časem dojde k vytahání pružin, které pak přestávají plnit svou funkci a při skákání člověk může dopadat až na zem, což je samozřejmě nepříjemné a nežádoucí. Není to však důvod kupovat rovnou celou novou trampolínu, postačí dokoupit náhradní pružiny. Totéž platí pro případ, kdy se nějakým způsobem poškodí, nebo rovnou protrhne odrazová plocha. I tu je možné sehnat samostatně, stejně jako náhradní tyče pro ochranné sítě.