Jak vybrat trampolínu?

Pokud Vás nadchlo cvičení a skákání na trampolíně, není nic jednoduššího, než si trampolínu zakoupit a cvičit na ní doma. Ušetříte si tak spoustu času i peněz. Vstupy do trampolínových parků nejsou zrovna nejlevnější a za jednu lekci dumpingu ve fitness centru zaplatíte něco okolo 100 Kč. Počáteční investice, kterou vložíte do koupě nové, domácí trampolíny, se Vám tak velmi brzo vrátí. Navíc nebudete muset někam daleko docházet nebo dojíždět a budete si moci zacvičit kdykoliv budete mít chuť, čas, náladu a to navíc v soukromí.

Skákání a cvičení na trampolíně Vám přinese mnoho zábavy, relaxace a zdravého pohybu. Budete se cítit příjemně unavení, Vaše tělo a mysl zaplaví vlna endorfinů – hormonů štěstí. Na tento druh pohybu se budete jistě těšit a rádi se k němu vracet jak jen to půjde.

Ať už se rozhodnete pro velkou, zahradní trampolínu, nebo pro její mini fitness verzi, můžete si ji zakoupit jak v kamenných obchodech, tak i na e-shopech se sportovním vybavením. Vybírejte si značku, která na trhu působí již delší dobu a sledujte i reference zákazníků, kteří již od společnosti něco zakoupili. Rozhodně dejte přednost kvalitě, než-li nízké ceně. Do budoucnosti se Vám toto rozhodnutí jistě vyplatí.

Před samotným zakoupením si promyslete, jaký typ trampolíny by byl pro Vás a Vaši rodinu ideálním a zvažte také prostorové možnosti. Obecně totiž platí, že čím větší trampolína bude, tím více prostoru budete potřebovat také pro samotné skákání.

Na vybraném typu trampolíny se nevyplatí šetřit. Na trhu jsou k sehnání sice velmi levné, ale méně kvalitní trampolíny a ty nezaručují dostatečnou výdrž materiálu. Mimo jiné také hrozí vysoké riziko vážného úrazu.

Vyberte si proto trampolínu s pevnou konstrukcí a kvalitním zpracováním skákací plochy z neabrazivního materiálu, která by měla mít tloušťku minimálně 1,4 mm. Takováto skákací plocha Vám zaručí příjemné skákání bez podráždění kůže a oděrků. Pokud budou trampolínu využívat také děti, rozhodně zakupte i spodní a boční ochrannou síť a okrajové ochrany pružin. Tato ochrana je velmi důležitá, aby se dětská nožka omylem nepropletla mezi pružiny a nezpůsobila ošklivé zranění. Veškeré vybavení pro trampolínu můžete zakoupit zvlášť, nebo raději rovnou v cenově výhodném setu. Budete mít pak také jistotu, že vše bude sedět tak, jak má.

Správná instalace a péče je základ

Vaše děti budou jistě zářit štěstím a mnohokrát uslyšíte ,,podívej, jak vysoko už vyskočím!“ Při všech těchto radovánkách a radostech však nezapomínejte především na bezpečí. S trampolínou vždy manipulujte pouze tak, jak se má a je uvedeno v návodu.

Zakoupenou trampolínu vždy stavějte na rovnou a nezkosenou plochu. Zvýšíte tak její životnost a zabráníte úrazům, ke kterým by mohlo dojít při vypadnutí z trampolíny. Velkou výhodou je, že k jejímu sestavení nebudete potřebovat žádné speciální nářadí, samotné sestavení je velice jednoduché. U malé fitness trampolíny je umístění na tvrdém podkladu žádoucí, ale u velké, zahradní trampolíny je lepší její postavení na geotextilní podložku (která se používá například pod zahradní bazény), nebo na travnatou plochu. Příliš tvrdý povrch by ji mohl z dlouhodobějšího hlediska vlivem dopadů poškodit.

U venkovní trampolíny myslete na to, aby okolo ní byl ještě minimálně 1 metr volného prostoru. Čím je trampolína větší, tím více prostoru zabezpečte okolo ní. U trampolíny postavené v místnosti zase berte v úvahu výšku stropů, aby během výskoků nedošlo k úrazu.

Trampolínu není třeba nijak speciálně udržovat. Na běžné očištění nečistot nám postačí mýdlová voda. Pokud by při prvním nebo dlouhodobém používání začaly pružiny vrzat, namažte je obyčejnou vazelínou.

Kontrolujte často její technický stav a pokud není zcela vyhovující, pro jistotu na ni nikoho nepouštějte, zakupte nový náhradní díl a opravte ji, nebo trampolínu zakupte novou.

Před plánovaným skákáním na trampolíně není vhodné se příliš najíst, jako před jakýmkoliv jiným cvičením.

Pokud se necítíte být ve stoprocentní kondici, raději trénink na trampolíně vynechejte a vraťte se k němu, až Vám bude dobře. Cvičení byste si neužili a navíc byste mohli lehce přijít k úrazu.

Nenechávejte nic náhodě a používejte ochranné pomůcky určené k trampolínám.

Venkovní trampolínu v žádném případě nepoužívejte za deštivého, větrného a bouřlivého počasí s blesky.

Trampolínu zazimovávejte, kovové díly potírejte silikonovým olejem a nenechávejte ji příliš trpět v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Nejlepší možností je ji na zimu uschovat v suchém a uzavřeném místě.

Používejte ji pouze pro účely, ke kterým je určena.

Z trampolíny nikdy nedoskakujte přímo na zem.