Typy jumping – fitness trampolín
Fitness trampolíny – pod pojmem fitness trampolína si můžeme představit malou, skladnou, lehkou a přenosnou trampolínu, která je vhodná pro intenzivní aerobní cvičení. Nejčastěji se s ní setkáme v tělocvičnách, fitness centrech a díky své velikosti je skvělým domácím náčiním. Fitness trampolínu můžeme zakoupit hned v několika rozměrech a tvarech. V domácnosti ji oceníte Vy i Vaše děti.
Jumping – jumping je druh aerobního cvičení, který se provádí na malých fitness trampolínách s pomocí motivační hudby. Základním kamenem tohoto cvičení nejsou až tak výskoky do výšky, ale spíše jakési ,,zadupávání“ nohou do trampolíny. Jedna lekce trvá přibližně 60 minut pod vedením zkušeného lektora.
Profesionální lekce jumpingu
Na svou první lekci si s sebou vezměte vhodnou obuv a sportovní oblečení, ručník a minimálně litr vody. Počítejte, že se při cvičení opravdu hodně zapotíte.
Hodina začíná protažením svalů a celkovým rozehřátím. Následuje aerobní část ve vysoké tepové frekvenci, kdy se opakují různé cviky a intenzita. Po této fázi se zpravidla na chvíli zpomalí a lektor se s Vámi věnuje posilování problémových partií. Po posilovací části se opět přejde k frekvenčnímu cvičení. V závěru lekce se protáhnete, uvolníte a celkově zklidníte.
Rozhodli jste se pro pořízení vlastní fitness trampolíny?
Vaše nová fitness domácí trampolína se brzo stane skvělým a nejoblíbenějším parťákem pro Váš domácí trénink. Pokud jste naprostý začátečník, můžete si nejdříve zajít na jednu lekci jumpingu do fitness centra, kde Vám lektor podrobně vysvětlí, jak na trampolíně efektivně a správně cvičit. A nebo si pusťte instruktážní video, kterých je na internetu spousta.
Před cvičením si nachystejte dostatek tekutin, Vaši oblíbenou hudbu, ručník, sportovní oblečení a obuv a pusťte se s chutí do toho. Dobře si protáhněte svaly a na trampolíně se mírným pohupováním pomalu zahřívejte. Nikam nespěchejte a s trampolínou se nejdříve pomalu seznamujte. Jakmile ucítíte, že si jste jistí, dokážete odhadovat vzdálenost a držíte dobře balanc, můžete přidat větší výskoky, běh na místě a přešlapování. Postupně si přidávejte další a další cviky. Nezapomeňte, že cvičení pro Vás má být sice náročné, ale v řádném případě nesmí být nepříjemné. Neměli byste cítit žádnou bolest. Udělejte si čas od času krátkou přestávku, vydýchejte se, napijte a osušte ručníkem. Pozor si dávejte také při sestupování z trampolíny, aby se Vám nezamotala hlava. Tělo si musí na nový pohyb nejdříve zvyknout. Na trampolíně se v leže dají velice dobře posilovat také problémové partie, jako je břicho, stehna a hýždě. Lehněte si na trampolínu a provádějte například sklapovačky. Jelikož je trampolína měkká, nebude Vás nic tlačit. Po ukončení cvičení se opět nezapomeňte důkladně protáhnout a uvolnit, aby Vás namožené svaly nebolely.
Cvičení na trampolíně ze začátku nepřehánějte, intenzitu zvyšujte postupně, zlehka a cvičte 2x až 3x týdně. Jakmile ucítíte, že Vaše tělo zvládne víc, přidejte si intenzitu i čas. Pokud budete mít pocit že už cvičení zvládáte levou zadní a chtěli byste si skákání nějak oživit, zkuste si například ve sportovních potřebách zakoupit speciální závaží, které se pomocí suchých zipů připevní na kotníky. Cvičení pak bude náročnější a posune Vás zase o kousek dále.