Skákání a cvičení se švihadlem pro hubnutí

Že švihadlo představuje typickou dětskou hračku, se kterou se lze setkat při hodinách tělocviku nebo na hřišti? To je velký omyl. Skákání přes švihadlo si mohou užít stejně tak děti, jako jejich rodiče. A v posledních letech to dokonce vypadá, jako by maminky začaly hromadně objevovat možnosti, která tato prostá sportovní pomůcka nabízí, a oblíbily si ji tak ještě více než naše ratolesti. Například díky tomu, že švihadlo představuje jednu z netradičních cest k hubnutí.

Dejte šanci švihadlům

Podobně jako v případě skákacích gum platí i o švihadle, že jeho vynálezce musel být patrně génius. Obyčejný provázek se dvěma držadly totiž dokáže zabavit nadšené sportovce třeba i na celé hodiny. Jestli máte na skoky přes švihadlo nepříjemné vzpomínky z dob svých školních let, pak za všechno zřejmě může jen nesprávné vedení tělocvikářů. Děti ve cvičkách, trápící se ve snaze napočítat sto povedených skoků za sebou, navíc často se ne zcela správnou délkou švihadla, to je obrázek, který se pevně vryl do paměti většiny z nás. Těmi nešťastnými dětmi jsme totiž často bývali sami – není tedy divu, že jsme se švihadel rádi zbavili tak brzy, jak to jen šlo. Možná ale právě nastal ten správný čas dát jim znovu šanci. Zapomeňte na nepříjemné zkušenosti z dětství a objevte možnosti, které švihadla skýtají.

Na kurzu skákánín

Motivaci můžete najít ve speciálních kurzech cvičení se švihadlem, které se v poslední době rojí jako houby po dešti. Obvykle pod vedením nadšené lektorky či lektorek se zde skupinka žen (výjimečně také mužů) učí, co všechno lze se švihadlem dokázat, pokud to někdo umí. Takový kurz si rozhodně nepředstavujte jako jednotvárné, až do úmoru stále se opakující přeskoky. Se švihadlem totiž lze provádět daleko pestřejší cvičení. Cílem je pečlivé protažení celého těla, vybití energie, posílení svalů, spalování kalorií a samozřejmě tvarování postavy a hubnutí. Za hodinu, kterou lekce skákání přes švihadlo ve většině případů trvá, se naučíte desítky různých druhů skoků, důraz je však kladen i na posilování bez švihadla.

Samá pozitiva

Bylo prokázáno, že skákáním přes švihadlo spálíme až 700 kalorií za hodinu. Čtvrthodinku skoků lze srovnat s půlhodinovým kondičním během. Skoky přes švihadlo obecně rychle a snadno zvyšují fyzickou kondici, posilují srdce a zpevňují svalstvo.

Dávno pryč jsou navíc doby, kdy jsme si jednotlivé skoky museli počítat sami (a potom se snažit vzpomenout, zda to byla padesátka nebo šedesátka). Dnes můžeme zakoupit švihadlo s počítadlem, které odvede veškerou práci za nás. Kromě počtu skoků nám navíc zobrazí i spálené kalorie a čas cvičení. Právě s takovými švihadly se zcela standardně pracuje na zmiňovaných kurzech, klasické dětské (gymnastické) švihadlo zde tedy nepotkáte.